Fetysz i jego rodzaje.

Każdy człowiek ma inne upodobania, dzięki którym seks staje się jeszcze bardziej podniecający i przyjemny. Takie właśnie upodobania nazywane są fetyszami. Fetysz tak naprawdę jest to bodziec seksualny, który jest niezbędny do osiągnięcia spełnienia seksualnego. Fetyszystą nazywamy człowieka, który ma dosyć specyficzne i niespotykane często preferencje seksualne. Może on podniecać się na przykład różnymi częściami ciała jak stopy.

Czym jest fetysz?

Fetysz jest to według naukowców jakiś element sytuacji czy otoczenia, jaki okazuje się niezbędny do osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej. Co ważne, fetysz nie stanowi bodźca seksualnego, aczkolwiek jego brak może powodować brak podniecenia, satysfakcji w sferze łóżkowej czy impotencję. Seksuolodzy mówią o fetyszu jako zaburzeniu, jeśli brak danego bodźca nie umożliwia cieszenia się i czerpania przyjemności z seksu i staje się wręcz obsesją człowieka. Niekiedy mężczyzna odczuwa silne podniecenie nie z oglądania ciała partnerki, a jej elementu garderoby, mogą być to na przykład rajstopy czy pończochy. Wtedy elementem powodującym intensywne podniecenia jest właśnie element garderoby. Fetysz staje się zjawiskiem problematycznym, jeśli u jednej osoby doprowadza do podniecenia, a dla drugiej strony powoduje dyskomfort i wstręt.

Czym jest fetyszyzm?

To parafilia, a więc zaburzenie seksualne, które jest czasem jednostką patologiczną. Fetyszyzm jest zaliczany do tej samej grypy zaburzeń seksualnych, w jakiej znalazł się sadomasochizm czy ekshibicjonizm. Osoba z tym zaburzeniem fascynuje się danym obiektem przez minimum 6 miesięcy, tak twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Psychiczne. Fetyszyzm powoduje duży dyskomfort, a niekiedy źle wpływa na różne sfery życia, zarówno na sferę rodzinną, jak i zawodową. Fetyszem może być element garderoby, gadżet erotyczny czy część ciała. Fetyszyście niezbędny okazuje się bodziec, żeby jego pobudzenie i kontakt seksualny był w pełni udany. Obecność kochanka nie jest więc sama w sobie wystarczająca. Zazwyczaj fetyszystami są panowie, aczkolwiek kobiety także mają takie własne upodobania. Czasem fetyszyzm towarzyszy poważnemu zaburzeniu osobowości albo chorobie psychicznej. Utrata radości z seksu jest wiec jednym z objawów poważnego schorzenia, które musi zostać podjęte leczeniu.

Jakie są rodzaje fetyszy?

Wymienić można niezwykle wiele fetyszy, a wśród nich między innymi:

 • phallophilia- powiązany z dużym rozmiarem penisa
 • alvinofilia- dotyczący pępka
 • autoginefilia- osoba podnieca się, jeśli wyobrazi sobie siebie w ciele kobiety
 • podofilia- bodźcem podniecającym są stopu
 • nekrofilia- stosunek płciowy ze zmarłym
 • urofilia- elementem podniecającym jest mocz
 • agorafilia- bodźcem podniecającym są miejsca publiczne
 • grawiditofilia- puntem pożądania jest brzuch ciężarnej
 • skatologia telefoniczna- podniecenie przez rozmową telefoniczną o seksie
 • katoptronofilia- fetysz powiązany z odbiciem lustrzanym
 • koprofilia- elementem podniecającym jest kał
 • feederyzm – fetyszyzm powiązany z otyłością partnera seksualnego
 • froteryzm- czerpanie przyjemności z ocierania się o drugą, przypadkową osobę
 • stygmatofilia – fetyszysta odczuwa pociąg seksualny do osób, które są wytatuowane,
 • akrotomofilia, dysmorfofilia − fetyszem jest okaleczone albo zdeformowane ciało kochanka
 • asfiksjofilia – fetysz związany z podduszaniem siebie albo partnera w trakcie aktywności seksualnej
 • pubefilia- elementem podniecającym są włosy łonowe

Co w sytuacji, kiedy fetysz staje się obsesją?

Pozornie pewne fetysze nie są jakimś niebezpiecznym zjawiskiem, gdyż każdy właściwie ma swoje własne preferencje co do łóżkowych igraszek i rzeczy, które  podniecają. Każda para potrzebuje również odmiany w sypialni. Jeśli fetysz jest traktowany z umiarem i nie powoduje cierpienia czy dyskomfortu u innych osób i jest zgodny z prawem, to nie powinien stanowić problemu i powodu do niepokoju. Jeśli jednak pragnienia seksualne są nasilone, pojawiają się zbyt często, a partnerka ich nie akceptuje, wówczas fetysz przybiera postać obsesji. Może ona bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niekiedy konieczna okazuje się terapia fetyszyzmu, jeśli staje się on niebezpieczny dla zdrowia którejś ze stron. Tak się dzieje w przypadku upodobania do samookaleczania czy przyduszania siebie albo partnera.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *