Czym jest rzęsistkowica?

Ocenia się, iż rzęsistkowica stanowi najczęściej przenoszoną za pośrednictwem drogi płciowej chorobę na całym świecie. Jej symptomy mogą zostać zaobserwowane u co dziesiątej kobiety dorosłej na świecie. Jak możemy chronić się przed rzęsistkowicą i jakie możemy stosować sposoby leczenia w wypadku zachorowania? 

Jak wygląda rzęsistkowica?

Rzęsistkowica powstaje na skutek zarażenia dróg moczowych i rodnych za pomocą pierwotniaka, który nosi nazwę rzęsistka pochwowego. Rzęsistek preferuje wilgotne i ciepłe miejsca, zatem bardzo często zagnieżdża się w pochwie kobiecej. Rzęsistkowica nie jest schorzeniem, które zagraża naszemu życiu, co przyczynia się do częstego jej bagatelizowania. Jednakże niesłusznie, bowiem jest ona skłonna do nawrotów i bardzo uciążliwa. Po czym można poznać, iż zaraziliśmy się rzęsistkiem pochwowym? Schorzeniu temu towarzyszą nierzadko:

 • bolesne parcie na mocz i mocne piekące uczucie w czasie jego oddawania,
 • upławy – zwykle szarawe, zielonkawe i pieniste, mające silny, nieprzyjemny zapach,
 • mocny świąd pochwy i cewki moczowej,
 • dolegliwości bólowe w czasie seksualnego współżycia,
 • bóle w podbrzuszu oraz wypryski wokół sromowych warg,
 • częstsze oddawanie moczu, niemniej w niewielkich ilościach,
 • zaczerwienienie w obrębie pochwy,
 • zaburzenia cyklu miesięcznego.

Jeżeli dokucza nam przynajmniej kilka spośród wymienionych symptomów, z dużym prawdopodobieństwem doszło do nas do zarażenia się wspomnianym rzęsistkiem pochwowym. Konieczne będzie udanie się do ginekologa, żeby móc wdrożyć właściwe leczenie.

Niegroźne schorzenie, skomplikowane powikłania

Chociaż symptomy zarażenia rzęsistkiem pochwowym są znacznie bardziej dokuczliwe, aniżeli niebezpieczne, schorzenie to może prowadzić do wielu nawrotów i w efekcie, trudnych do zniesienia konsekwencji. Wśród najczęściej występujących powikłań działania rzęsistka pochwowego, można wymienić: kłopoty z zachodzeniem w ciążę, zapalenia dróg rodnych, osłabienie szyjki macicy, grzybicze, jak i bakteryjne zakażenia. Dlatego też rzęsistkowica musi być bezsprzecznie leczona. Trzeba także pamiętać, iż także panów może spotykać zarażenie rzęsistkiem pochwowym – nierzadko przebiegające bez żadnych symptomów.

Jak przebiega proces leczenia rzęsistkowicy? 

Rzęsitkowica jest zupełnie uleczalna. Zwykle stosowane są właściwe dobierane pierwotniakobójcze leki. Idealnie sprawdzają się również probiotyki, które zawierają żywe kultury bakterii Lactobacillus wspomagające ochronę mikroflory bakteryjnej w pochwie i zapobiegające mnożeniu się patogenów wywołujących rzęsistkowicę. Ginekologiczny probiotyk winien zostać właściwie dobrany, zaś szczepy Lactobacillus winny pochodzić od naszych rodaczek – mikroflora pochwy kobiecej różni się niestety w zależności od części świata. 

Jak zapobiec rzęsistkowicy? 

Żebyśmy mogli ustrzec się przed zarażeniem rzęsistkiem pochwowym, musimy pamiętać o kilku ważnych profilaktycznych zasadach:  

 • w miarę możliwości, nie korzystajmy z publicznych toalet. Jeżeli już musimy, siadajmy wyłącznie na higienicznych podkładach,
 • nie użytkujmy cudzych myjek, gąbek ani ręczników,
 • dbajmy szczególnie o higienę intymną – myjmy dokładnie okolice narządów płciowych minimum dwa razy w ciągu dnia,
 • przez pewien czas po stosowaniu farmakoterapii, nie korzystajmy z basenów. Pozwólmy na pełne odbudowanie się naturalnej bakteryjnej flory w pochwie,
 • w przypadku stosowania antybiotykoterapii albo w przejściowych stanach osłabienia organizmu, zastosujmy doustne probiotyki,
 • zrezygnujmy z uprawiania przypadkowego seksu. Im więcej mamy seksualnych partnerów, tym większe istnieje ryzyko zarażenia się rzęsistkiem pochwowym,
 • zadbajmy o czystość naszej toalety, ale też innych sanitarnych urządzeń – brudne, mogą zawierać wiele szkodliwych dla zdrowia organizmów.

Należy mieć na uwadze, iż środki wydawane bez recepty to preparaty doraźne, które powinno się stosować w sposób profilaktyczny – kiedy pojawia się większe aniżeli na ogół narażenie na zakażenie, stany zapalne dopiero się zaczęły albo nie istnieje możliwość szybkiego odbycia wizyty u lekarza. Jeśli przez parę dni, w czasie używania leków z apteki, symptomy nie zmniejsza się choćby trochę, trzeba koniecznie udać się do ginekologa.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *