Choroby przenoszone drogą płciową, które wywołują bakterie

Schorzenia przenoszone za pośrednictwem drogi płciowej, stanowią grupę chorób, którymi możemy się zarazić w czasie stosunków analnych, oralnych albo dopochwowych. W rzadkich przypadkach do zakażenia może dojść także poprzez użytkowanie zakażonych przedmiotów – akcesoriów erotycznych, gąbek kąpielowych czy też wilgotnych ręczników. 

Do czynników, które mają wpływ na zwiększenie ryzyka zapadania na schorzenia przenoszone za pośrednictwem drogi płciowej, zaliczyć można między innymi sporą ilość seksualnych partnerów, nadużywanie psychoaktywnych substancji, niestosowanie prezerwatyw. Zostało udowodnione, iż znacznie częściej na schorzenia weneryczne zapadają osoby pomiędzy 15 a 24 rokiem życia, mające niski status materialny, żyjące w większych miejskich aglomeracjach, jak również panowie o homoseksualnej orientacji, którzy nie pozostają w stałym związku. Poniżej prezentujemy krótki opis najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową, które wywoływane są przez bakterie.

Rzeżączka

Rzeżączka wywoływana jest przez gram ujemne bakterie – dwoinki rzeżączki. Do zdarzenia dochodzi niemalże za każdym razem z uwagi na kontakt seksualny. Przypadkiem szczególnym będzie sytuacja, kiedy chora matka zarazi własne dziecko w czasie akcji porodowej. Poza płciowe infekcje zdarzają się raczej rzadko i mogą następować na skutek używania zainfekowanych przedmiotów, na przykład wilgotnego ręcznika albo gąbki. U kobiet rzeżączka przebiega zwykle bez żadnych objawów, niemniej jednak mogą występować upławy ropne, dolegliwości bólowe w podbrzuszu, obfite miesiączki, pieczenie w okolicach intymnych. U panów schorzenie to przejawia się bólem podczas oddawania moczu, pieczeniem i wyciekami ropnymi z cewki moczowej.

Kiła

Kiłę wywołują bakterie bladego krętka. Do zarażenia dochodzi głównie poprzez kontakty płciowe (doodbytnicze, oralne i dopochwowe). Jeżeli bakterie obecne będą w gardle zarażonej osoby, możliwe staje się zarażenia poprzez pocałunki. U połowy zarażonych kiła nie będzie dawać żadnych objawów, ale nawet w utajonej postaci jest szkodliwa dla zdrowia i nie poddana leczeniu może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia stawów, kości czy układu krążenia.

Chlamydioza

Za rozwijanie się chlamydiozy odpowiedzialna jest bakteria Chlamydia trachomatis. U połowy mężczyzn i 75 procent kobiet nie daje w ogóle objawów i diagnozowana jest dopiero wtedy, kiedy spowoduje jakieś powikłania – zapalenie przydatków u pań albo zapalenie najądrza u panów. Do zarażenia może dochodzić nie tylko z uwagi na seksualne kontakty, ale również za pośrednictwem uszkodzonej błony śluzowej i skóry. Nie poddawana leczeniu chlamydioza doprowadza do kłopotów z płodnością.

Weneryczna ziarnica w pachwinach

Schorzenie to wywołują bakterie Chlamydia trachomatis. Występuje przede wszystkim w krajach tropikalnych, jak i subtropikalnych. Główne objawy to grudki, pęcherzyku albo owrzodzenia na płciowych narządach, które wywołują stany zapalne, bóle stawów czy też dolegliwości bólowe węzłów chłonnych.

Wrzody weneryczne

Wrzody weneryczne, nazywane inaczej miękkimi, znacznie częściej pojawiają się u panów, aniżeli u pań. Przyczyną ich powstawania są bakterie z rodzaju Haemophilus ducrei. Ich najważniejszy objaw to bolesne owrzodzenia na płciowych narządach, które przypominają swoim wyglądem ziarna soczewicy mające jasnoczerwoną obwódkę. Towarzyszy im powiększenie się węzłów chłonnych. Na terenie Europy, do zarażenia wrzodami wenerycznymi dochodzi raczej rzadko, schorzenie to jest znacznie bardziej powszechne w tak zwanych krajach rozwijających się.

Nierzeżączkowy stan zapalny cewki moczowej

Nierzeżączkowy stan zapalny cewki moczowej to schorzenie spotykane częściej u pań. Spowodowany jest w większości wypadków przez bakterie z rodzaju Chlamydia trachomatis, rzadziej przez rzęsistka pochwowego. Najczęściej występujące symptomy, to pieczenie i ból podczas oddawania moczu i parcie na pęcherz.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *